×

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej członków Tajnej Organizacji Wyzwoleńczej w Wytomyślu

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej członków Tajnej Organizacji Wyzwoleńczej w Wytomyślu

W piątek, 28 lutego br. przy Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej zwanej Tajną Organizacją Wyzwoleńczą (inaczej Podziemnym Ruchem Oporu).

Tajna Organizacja Wyzwoleńcza działała na terenie powiatu nowotomyskiego w latach 1948-1949. Inicjatorem jej powstania był Jan (Janusz) Matuszewski – syn długoletniego kierownika Szkoły Powszechnej w Wytomyślu. Członkowie ruchu byli w większości uczniami oraz absolwentami gimnazjum i liceum w Nowym Tomyślu.

Swój bunt przeciwko rządom komunistycznym manifestowali poprzez redagowanie i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko władzy komunistycznej oraz wysyłanie listów z pogróżkami do osób, kierujących instytucjami, które szkodziły Polakom. Posiadali kilka karabinów i pistoletów, które Jan Matuszewski przechowywał na terenie zabudowań szkolnych. Jako rodowity mieszkaniec Wytomyśla doskonale znał okoliczne lasy. Właśnie tam – pomiędzy Bolewicami a Wytomyślem – członkowie organizacji zbudowali bunkier, służący później do działalności organizacyjnej oraz jako schowek na broń.

Członkowie ruchu nie zgodzili się na uniformizację społeczeństwa na wzór sowiecki, za co zostali brutalnie skatowani podczas śledztwa, by ostatecznie zostać skazanym na lata w więzieniach.

Tablica ma nie tylko upamiętnić członków Tajnej Organizacji Wyzwoleńczej, ale także złożyć hołd wszystkim poległym członkom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o suwerenność Polski.

Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonali: Adrianna Brzostowska – zastępczyni Burmistrza Nowego Tomyśla, Wojciech Chałupka – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu oraz dr Zdzisław Kościański – polski historyk, regionalista oraz pisarz.

Podczas uroczystości nie zabrakło występów uczniów szkoły, a także interesujących wykładów o historii Tajnej Organizacji Wyzwoleńczej, które poprowadzili Ewa Liszkowska z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu oraz dr Zdzisław Kościański.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON

logo-NFOSiGW

NFOSiGW